Informācija par Projektu 

Projekta iniciators ir biedrība PIRMĀ NACIONĀLA ENERGOKOPIENA 


Par Pirmo Nacionālo Energokopienu

 

Eiropas Savienības pieņemtais JAUNAIS ELEKTROENERĢIJAS TIRGUS MODELIS paredz pāreju no centralizētas elektroenerģijas ražošanas uz decentralizētu, elastīgu elektroenerģijas tirgu organizāciju un visu tirgus dalībnieku, ieskaitot atjaunojamās enerģijas ražotājus, jaunu enerģijas pakalpojumu sniedzējus, enerģijas uzglabāšanu un elastīgu pieprasījumu, pilnīgu integrāciju. (EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA (ES) 2019/944).

Nozīmīga loma pārejā uz JAUNU MODELI Latvijā  piešķirta pašvaldībām (saskaņā ar NEKP 2021 - 2030) .

Bet ļoti bieži gadās, ka juridisko, organizatorisko, tehnisko ierobežojumu un resursu trūkuma dēļ pašvaldībai, bez kompetentās trešās puses palīdzības, ir grūti un dažreiz pat neiespējami pilnībā izpildīt savu uzdevumu.  Šādā situācijā Energokopiena, piesaistot dalībnieku un partneru intelektuālo, tehnisko, resursu un organizatorisko potenciālu, kļūst par efektīvu veidu vai instrumentu, ar kura palīdzību pašvaldības var rast risinājumus reģiona integrācijai jaunā modelī.

Energokopienas darbības pamatu radīja 2022.gadā Latvijas Republikas Saeimā pieņemtie grozījumi "Enerģētikas likumā" un "Elektroenerģijas tirdzniecības likumā", kas stājās spēkā 2023.gada 1. janvārī. 

Energokopiena ir sadarbības un valsts atbalsta pasākumu kopīgas koordinētas izmantošanas formāts, ko valsts piedāvā tiem iedzīvotājiem,  pašvaldībām un biznesam, kuri ar savu aktīvo atbalstu zaļajam kursam veicina valsts zaļo pāreju”, bet dažādu iemeslu dēļ viņiem ir grūti to izdarīt pašiem.

Projekta MŪSU ENERĢIJA mērķauditorija ir dzīvokļu īpašnieki daudzdzīvokļu mājās visā Latvijas teritorijā, kuriem ar Energokopienas starpniecību tiek  īstenots tiesisku, organizatorisku, ekonomisku, tehnisku un finansiālu pasākumu kopums, lai viņi iegūtu maksimālu efektu no valsts atbalsta Zaļā kursa”  tehnoloģijām.

Projekta pirmā kārta paredz līdz 2025. gada 30. aprīlim pieslēgt saviem elektroenerģijas avotiem, nodrošinot tiem jau no 2025. gada 1. jūnija ar bezmaksas elektroenerģiju1000 dzīvokļus sociālajās mājās no 3-5 pašvaldībām *.

un tas ir bez saistības ņemt kredītus no iedzīvotāju vai pašvaldības puses!

Pašvaldību dalības nosacījumi*

  1. Gadījumā, ja pašvaldības teritorijā ir sociālās mājas ar atsevišķiem elektroenerģijas uzskaites skaitītājiem katrā dzīvoklī;
  2. Pašvaldība ir gatava nodrošināt šo dzīvokļu iedzīvotājus ar lētu (bezmaksas) elektroenerģiju;
  3. Par šādu dzīvokļu kopējo skaitu pašvaldība informēja projekta organizatorus;
*Ministru kabineta noteikumi par Enerģētikas kopu reģistrāciju un darbības noteikumiem, arī grozījumi valsts atbalsta piešķiršanas noteikumos, ir pieņemšanas procesā. Projekta dalības nosacījumu apraksts tiks papildināts uzreiz pēc reglamentējošo noteikumu pieņemšanas.

Statusa "Projekta Partneris"iegūšanas nosacījumi

  1. Kandidāts ir dalībnieks kādā no asociācijām, kura ir PIRMĀ NACIONĀLĀ ENERGOKOPIENA biedrs; 
  2. Asociācija Jūs iesaka kā PROJEKTA PARTNERI;
  3. PIRMĀ NACIONĀLĀ ENERGOKOPIENA Padome apliecina interesi par partnerību;
  4. Ar PIRMĀ NACIONĀLĀ ENERGOKOPIENA tika parakstīta vienošanās, kas noteica pušu sadarbības priekšmetu, mērķus un nosacījumus.